MrągowoMrągowo powstało w XIV wieku w pobliżu drewnianej krzyżackiej strażnicy. W roku 1825 zbudowano tu ratusz miejski, zaś w roku 1897 linia kolejowa połączyła je z Kętrzynem. Swoją nazwę Mrągowo nosi na cześć Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza, pisarza oraz badacza gwary mazurskiej i kaszubskiej.

Mrągowo słynie przede wszystkim z koncertów Piknik Country oraz z Festiwalu Kultury Kresowej, to jednak tylko część atrakcji które oferuje. Miasto położone jest w malowniczej okolicy, pełnej jezior. W pobliżu znajduje się również Góra Czterech Wiatrów, za sprawą której na Mazury zawitały stoki narciarskie oraz wierne rzesze wielbicieli narciarstwa.

W centralnym punkcie mrągowskiego rynku stoi ratusz, w którym mieści się Oddział Muzeum Warmii i Mazur. W centrum Mrągowa warto również zwrócić uwagę na zabytkowe kamieniczki, położone przy brukowanych uliczkach. Od ratusza, w kierunku jeziora prowadzi skwer Jana Pawła II na którym od 2000 roku stoi pomnik papieża, zaprojektowany przez olsztynianina Wiesława Kaczmarka. Na końcu skweru znajduje się molo z widokiem na jezioro Czos.

Idąc brzegiem Czosu, za amfiteatrem, można dojść do miejsca romantycznych spotkań, zwanego źródełkiem miłości. Legenda mówi, że jeśli zakochani napiją się wody ze źródełka, ich miłość będzie trwać aż po grób. Tuż obok stoi mrągowski amfiteatr, wybudowany w latach 80 - tych ubiegłego wieku. Co roku odbywają się tu festiwale i koncerty. Od kilkunastu lat zjeżdżają tu także twórcy z Litwy, Łotwy, Ukrainy, Białorusi oraz Czech aby uczestniczyć w Festiwalu Kultury Kresowej.

Domek na Mazurach

Kontakt

gsm: +48 601 869 577
Hermanówka
Domek na Mazurach
Kosewo 91
11-700 Mrągowo

Ta strona używa plików cookies w celach funkcjonalnych.